שלח הודעה ללא התחייבות
בלוג משפטי בלוג משפחה וירושה באילו מקרים ניתן לשנות את גובה המזונות?

באילו מקרים ניתן לשנות את גובה המזונות?

 
מאת: עורכי דין ונוטריונים איריס גרבר ומוטי גרטל    053-9428977| פורסם ב: 24/04/2014 | צפיות: 1535
  • איזור: אזור המרכז
  • כתובת: ז`בוטינסקי 87
  • עיר: פתח תקווה
  • טלפון: 053-9428977
רוצה שנחזור אליך?
אל עורכי דין ונוטריונים איריס גרבר ומוטי גרטל

מהם המקרים בהם ניתן בכל זאת לשנות את גובה דמי המזונות אשר נפסקו על ידי בית המשפט?


קראו עוד בתחום

בדרך כלל, פסק דין למזונות הינו סופי ואינו ניתן לשינוי, אולם, במידה ובית משפט יווכח לדעת כי חל שינוי נסיבות מהותי המצדיק שינוי בגובה המזונות שנפסקו, הוא יעשה זאת. ושוב, חשוב להבין שבית משפט לא ישנה בקלות את גובה המזונות שנפסקו.

 

לא כל שינוי בנסיבות נחשב למהותי אלא רק שינוי כזה אשר לא היה צפוי בעת מתן פסק הדין ייחשב לכזה. כך למשל שינוי בגובה המדד או שינוי בגיל הקטינים, לא ייחשב לשינוי נסיבות המצדיק שינוי בגובה המזונות מכיוון ששינויים אלו היו צפויים בעת מתן פסק הדין.

 

אם כן, מהם השינויים אשר יכולים להחשב כשינויי נסיבות מהותיים לצורך שינוי בגובה המזונות?


שינויים היכולים להצדיק הפחתה בגובה המזונות:

 

• שינוי לרעה במצב הכלכלי, לרבות חובות (לא חוב מזונות), פיטורין או ירידה בהכנסות.

• שינוי לרעה במצב הבריאותי אשר יש בו כדי להשפיע על כושר ההשתכרות. כך למשל, רו"ח שנפגע, חלילה, ברגליו, לא תהיה בכך השפעה על כושר ההשתכרות, שכן רגליו אינן משמשות אותו לצורך עבודתו. אולם ספורטאי או סבל הנפגעים ברגליהם, יש בכך וודאי על מנת להשפיע על כושר ההשתכרות שלהם, שכן זהו כלי עבודתם העיקרי.

• הולדת ילדים נוספים מנישואים שניים.

• במצב בו אם מונעת קיום הסדרי ראיה בין הקטין לאב או במצב בו קטין מסרב להפגש עם האב ייתכן ובית המשפט יבטל, יפחית או יקפיא את דמי המזונות עד לחידוש הקשר. כך למשל נפסק לאחרונה, על ידי כבוד השופטת קראוס, מבית המשפט לענייני משפחה בפתח תקווה, כי דמי המזונות של קטינות יוקפאו עד אשר יחודש הקשר בינן לבין אביהן. מובן שבית המשפט יבחון האם קיימת הסתה מצד האם אשר גרמה לניכור ההורי או שהסרבנות היא מצד הקטין עצמו.

• שינוי במשמורת ו/או בזמני השהות של הקטין אצל האב. אם במועד פסק הדין המשמורת על הקטין היתה נתונה לאם ונקבעו זמני שהות מסויימים אצל האב אולם במהלך השנים עובדה זו שונתה באמצעות פסק דין או התנהגות בפועל, כך שכיום הקטין שוהה אצל האב לפחות מחצית מהזמן, הרי שהדבר יכול להוות עילה להפחתת גובה המזונות.

 

באילו מקרים תהא הגדלה בגובה המזונות?

 

גובה המזונות אף יכול לגדול בהתאם לשינויים שונים היכולים להצדיק הגדלה שכזאת, במקרים הבאים:


• עלייה בצרכי הקטין אשר לא היתה צפויה במועד פסק הדין, כמו למשל מחלה, חלילה, שמצריכה הוצאות שלא היו צפויות או ילד שהתגלה כילד מחונן ויש להשקיע בו בצרכים שלא היו צפויים מלכתחילה.

• אי קיום של זמני השהות שנקבעו בין האב והקטין, על ידי האב. שכן, גובה המזונות נקבע גם בהסתמך על זמני השהות של הקטין אצל כל אחד מההורים ובזמן שהסדרים אלו אינם מקויימים, הרי שהנטל הכלכלי על הצד האחר- גדל ויש בכך כדי להביא להגדלה בגובה המזונות.

• שינוי לרעה במצב הכלכלי של האם כגון עקב פיטורין או ירידה דרסטית בהכנסות.


ישנם כמובן שינויים נוספים הנלקחים בחשבון בעת החלטת בית המשפט, אשר לא פורטו לעיל. כמו כן, חשוב להבין כי גם אם מתקיים אחד או יותר מהשינויים המוזכרים לעיל, בית המשפט לא ישנה באופן אוטומטי את גובה המזונות אלא יבחן כל מקרה ומקרה לגופו. ורק אם בית המשפט ישתכנע כי חלו שנויי נסיבות מהותיים שכאלה, שלא היו צפויים והמצדיקים שינוי בגובה המזונות, הוא יעשה זאת.

 

טרם הגשת תביעה לשינוי גובה המזונות, חשוב מאוד להיוועץ עם עורך דין המתמחה בתחום ולפרט כמה שיותר שינויים שארעו מאז פסק הדין.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
פניה ללא התחייבות אל עורכי דין ונוטריונים איריס גרבר ומוטי גרטל
עוד בנושא משפחה וירושה
חדשות ופסקי דין בנושא משפחה וירושה
האישה הראשונה ניהלה עם המנוח משק בית משותף במשך ארבעה עשורים, ואילו האישה השנייה ירשה את עיזבונו כאלמנתו לאחר שלוש שנות נישואין. בית המשפט קבע ששתי הנשים יחלקו ביניהן את הזכויות הפנסיוניות שהותיר אחריו
מאת: LawGuide | 31/08/2017
תשובות של עורכי הדין בפורום
(פרסום ממומן)


עו"ד גילה פרין עו"ד גילה פרין אזור השרון והסביבה053-9377933נסיון עשיר במקרקעין-נדל"ן במושבים ובמגזר העירוני, צוואות וירושות, עיזבונות והסכמים
עו"ד שי הראלעו"ד שי הראלאזור השפלה והסביבה 053-9370222עוסק במקרקעין, תמ"א 38, צוואת ירושות ואזרחות רומנית.
עו"ד טלי כהן דנינועו"ד טלי כהן דנינואזור המרכז053-9370259ייצוג לגירושין של נשים נפגעות אלימות במשפחה בביה"ד הרבני ובה"מ למשפחה.
משרד עו"ד שלמה כ"ץ משרד עו"ד שלמה כ"ץ אזור המרכז053-937789022 שנות ניסיון בתחום המעמד האישי, דיני משפחה ופשיטת רגל.
עו"ד יעל בועזעו"ד יעל בועזאזור המרכז053-9386035המשרד עוסק בתמ"א 38, עסקאות מכר, חוזים והסכמים, ירושות וצוואות.
אחיאל הלוי משרד עו"ד, מגשר, בורר ונוטריוןאחיאל הלוי משרד עו"ד, מגשר, בורר ונוטריוןאזור השרון והסביבה053-7101189מחיקת חובות, צוואה, ירושה, מקרקעין, דיני מושבים, הוצאה לפועל
משרד עו"ד לוסי מאירמשרד עו"ד לוסי מאיראזור המרכז053-8007576עוסקת 13 שנה בדיני משפחה וירושה לרבות ליטיגציה בכלל הערכאות המשפטיות
בנימיני-דבש משרד עו"דבנימיני-דבש משרד עו"דאזור המרכז053-6130832משרד ותיק העוסק בתחום המשפחה, מקרקעין ופשיטות רגל.
אליס שמאי עורכת דיןאליס שמאי עורכת דיןאזור השרון והסביבה053-7931319לשון הרע, הטרדה מינית, דיני עבודה וחוזים. יחס אישי לכל אורך הטיפול.
תמר בן אלי, משרד עו"ד תמר בן אלי, משרד עו"ד אזור המרכז053-6130153עו"ד בן אלי עוסקת מזה שנים בתחום דיני המשפחה, מקרקעין ופשיטות רגל
מעודה יוסף - עו"ד ומגשרמעודה יוסף - עו"ד ומגשראזור השרון והסביבה053-9428951דיני נזיקין, דיני משפחה, עבודה ומקרקעין
עו"ד שמעון צורעו"ד שמעון צוראזור הצפון053-7105257עוסק בתחום הפלילי, תעבורה, משפחה מזה 17 שנים
אייל אשכנזי משרד עורכי דין ונוטריוןאייל אשכנזי משרד עורכי דין ונוטריוןאזור המרכז053-9428996עוסק מזה 17 שנים בתחום המקרקעין, משפחה, הוצל"פ וליווי חברות
עו"ד סעאתי עדנה - משרד עו"ד ונוטריוןעו"ד סעאתי עדנה - משרד עו"ד ונוטריוןאזור המרכז 053-9428386דיני עבודה - עובדים ומעסיקים, ביטוח לאומי וכנוטריון צוואות והסכמים