שלח הודעה ללא התחייבות
בלוג משפטי בלוג משפחה וירושה באילו מקרים רצוי מאוד לערוך צוואה?

באילו מקרים רצוי מאוד לערוך צוואה?

 
מאת: עורכי דין ונוטריונים איריס גרבר ומוטי גרטל    053-9428977 | פורסם ב: 30/04/2014 | צפיות: 1333
  • איזור: אזור המרכז
  • כתובת: ז`בוטינסקי 87
  • עיר: פתח תקווה
  • טלפון: 053-9428977
פנייה ללא התחייבות
אל עורכי דין ונוטריונים איריס גרבר ומוטי גרטל

לא תמיד אנחנו צריכים להגיע לגיל מבוגר או למצב בו אנו חייבים לכתוב צוואה, ישנם מקרים רבים בהם צוואה, גם בגיל צעיר ובריא, יכולה למנוע חיכוכים ובעיות עתידיות


קראו עוד בתחום

כל אחד שואל את עצמו האם כדאי לו לעשות צוואה ולמה היא תועיל? התשובה היא, שאדם שאין לו כלל רכוש, אין צורך מיידי שיעשה צוואה אולם אדם שיש לו רכוש ואפילו רק דירה- מומלץ ביותר כי יעשה צוואה שכן אנו רוצים לקבוע מה יקרה עם הרכוש שלנו לאחר מותנו.

 

הרכוש של אדם שלא עשה צוואה, מחולק לפי חוק הירושה. חוק זה קובע שלשה מעגלים. 

הראשון, בניו של המוריש אשר מתחלקים שווה בשווה בכל הרכוש. אם ילדי המוריש נפטרו אך השאירו צאצאים, יעבור חלקו של כל ילד לצאצאיו.כשהמוריש לא השאיר ילדים או נכדים, עוברים למעגל השני, הרכוש עובר להורי המוריש, או לצאצאי ההורים אם הם אינם בחיים.

אם לא נשארו יורשים מהמעגל השני, עוברים למעגל השלישי, הורי הוריו וצאצאיהם.

 

כל זה נכון אם המוריש לא היה נשוי או לא היה חי עם בן/בת זוג. כשיש לנפטר אשה וילדים, האשה יורשת מחצית מהעיזבון והילדים יורשים את המחצית השניה. הרכוש שהיה בתוך הדירה והרכב הפרטי עובר כולו לאשה. חוק הירושה קובע מה קורה עם רכוש הנפטר אם אין ילדים וכו'.

 

אם כן, חוק הירושה הוא בעצם "ברירת המחדל" אשר מופעלת כשאין צוואה. ברוב המקרים, הישראלים מעוניינים בהסדר אחר, שאינו בדיוק לפי חוק הירושה.

 

מה קורה כאשר זוגות מתגרשים ונישאים מחדש? 

 

• לדוגמא, משפחה ישראלית ממוצעת, הורים ושני ילדים. לרוב, הבעל מעוניין שכל רכושו יעבור לאשתו והאשה מעוניינת שכל רכושה יעבור לבעל, ורק לאחר מות בן הזוג, יתחלק הרכוש בין הילדים, וזאת כדי לא ליצור מחלוקות על ניהול הרכוש בין הילדים לבין ההורה שנשאר בחיים וגם כדי לא ליצור תלות של ההורה החי, בילדים. במקרה זה חייבים בני הזוג לכתוב צוואה רגילה או צוואה הדדית, דהיינו, בני זוג מורישים אחד לשני את כל רכושם אם ימות לפניו. כמובן שצריך לפרט מה ייעשה עם הרכוש לאחר ששני בני הזוג ילכו לעולמם.

 

• המצב מסתבך יותר כאשר מדובר בזוגות שהתגרשו ונישאו מחדש ולכל אחד יש ילדים מנישואים ראשונים וכן ילדים משותפים. בכל מקרה מורכב כזה עדיף לכתוב צוואה. כדי שהרכוש יתחלק בדיוק כפי שהמוריש רוצה.

 

• זוג שמצב היחסים ביניהם אינו טוב או מצוי בהליכי גירושין, רצוי מאוד שיכין צוואה, מפני שאם אחד מבני הזוג ימות חלילה טרם הגירושין, יעבור הרכוש לבן הזוג איתו הוא מסוכסך. סביר להניח כי אדם העומד בפני גירושין או פירוד יחפצו להבטיח את עתיד ילדיהם או להבטיח חלק מהרכוש לבן הזוג העתידי עימו עתיד לחלוק את חייו. צוואה תבטיח כי הרכוש לא יפול לידיו של בן הזוג שהפסיק להיות אהוב.

 

• עריכת צוואה רצויה מאוד כאשר בן אדם חי עם ידוע/ה בציבור כאשר הוא עוד נשוי לבן זוגו הרשמי וטרם הצליח להשיג את הגט. במצב כזה, החוק קובע כי היורש הוא בן הזוג החוקי ולא הידוע/ה בציבור. ניתן לשנות הוראה חוקית זו על ידי עריכת צוואה שבה אדם מוריש את רכושו לידוע/ה בציבור שלו במקום לבן זוגו.

 

הצוואה כתכנון מס

 

• על ידי עריכת צוואה יכול המוריש לממש את רצונו, למנוע סכסוכים בין היורשים ולעיתים לבצע בעצם מעין תכנון מס. למשל, אדם שיש לו 3 דירות ו-3 ילדים, אם לא יעשה צוואה, כל אחד מהילדים ירש 1/3 דירה ואם הילדים ירצו לממש הדירות יהיה עליהם לשלם סכומי מס גדולים. לעומת זאת, אם המוריש יוריש בצוואה כל אחת מהדירות לכל ילד, הדבר יחסוך כספים רבים ליורשים.

 

• צוואה היא הכרח במקרה בו חיים בני זוג כידועים בציבור.

 

• מקרה נדיר יותר שבו נדרשת צוואה, הוא מקרה של לידת ילד מזרע שנשאב מאדם לאחר מותו. לפי החוק, אדם יכול לרשת את אביו רק אם נולד תוך 300 ימים מיום מותו של האב. במקרה של שאיבת זרע, יכול להוולד ילד גם כמה שנים לאחר שהאב נפטר ואז אפילו לא יירש את סבו וסבתו כי אינו נחשב לנכד שלהם. ולכן במקרה כזה חייבים צוואה שבה יסבירו בדיוק איך יתחלק רכושם.

 

• חשוב לציין כי גם אם הרכוש היחיד הקיים הוא דירה הרשומה על שם שני בני הזוג, רצוי ביותר לכתוב צוואה, שכן, אחרת, עם מות אחד ההורים, הילדים יורשים מחצית מהדירה ורשאים לתבוע את פירוק השיתוף ומכירת הדירה, למרות שההורה האחר עדיין בחיים.


טרם כתיבת צוואה, בפרט כשמדובר ברכוש רב, רצוי להיוועץ בעורך דין המתמחה בתחום.

 

 

דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
פניה ללא התחייבות אל עורכי דין ונוטריונים איריס גרבר ומוטי גרטל
עוד בנושא משפחה וירושה
חדשות ופסקי דין בנושא משפחה וירושה
מאז שהתגרשו, חולקים ההורים משמורת משותפת, זמני שהות זהים ואחריות הורית שוויונית לחלוטין בגידול שלושת ילדיהם. האישה אף מרוויחה יותר. במקרה כזה, האם יש לחייב את האב במזונות עבור הילדים? סוגיה זו, הכוללת שאלות מהותיות לגבי עקרון השוויון בין המינים וטובת הילדים הגיעה לפתחו של בית המשפט העליון
מאת: LawGuide | 29/11/2016
תשובות של עורכי הדין בפורום
(פרסום ממומן)


אחיאל הלוי משרד עו"ד, מגשר, בורר ונוטריון אחיאל הלוי משרד עו"ד, מגשר, בורר ונוטריון אזור השרון והסביבה 053-7101189 מחיקת חובות, צוואה, ירושה, מקרקעין, דיני מושבים, הוצאה לפועל
עו"ד טלי כהן דנינו עו"ד טלי כהן דנינו אזור המרכז 053-9370259 דיני משפחה וירושה בדגש על ייצוג נפגעות אלימות במשפחה בגירושין.
עו"ד שרון בירון מרקוביץ עו"ד שרון בירון מרקוביץ אזור הדרום 053-9428863 עו"ד ונוטריון העוסקת בתחום הנזיקין, המסחרי, מקרקעין ודיני משפחה.
עו"ד ומגשר יעקב אברמוביץ עו"ד ומגשר יעקב אברמוביץ אזור המרכז 053-7931313 משרדנו עוסק בדיני עבודה, משפחה, מקרקעין והוצאה לפועל
עו"ד גילה פרין עו"ד גילה פרין אזור השרון והסביבה 053-9377933 נסיון עשיר במקרקעין-נדל"ן במושבים ובמגזר העירוני, צוואות וירושות, עיזבונות והסכמים
עו"ד רועי ברומר עו"ד רועי ברומר אזור המרכז 053-7933126 משרדנו עוסק בתחומי דיני משפחה על כל אופניו בדגש על זכויות הילד ומזונות
אלינור ברגר משרד עורכי דין וגישור אלינור ברגר משרד עורכי דין וגישור אזור השפלה והסביבה 053-7101865 המשרד עוסק בדיני משפחה, גירושין וגישור משפחתי. ניסיון רב בתחום
משרד עו"ד שלמה כ"ץ משרד עו"ד שלמה כ"ץ אזור המרכז 053-9377890 עוסק במעמד האישי, דיני משפחה גישור ופשיטת רגל
עו"ד סעאתי עדנה - משרד עו"ד ונוטריון עו"ד סעאתי עדנה - משרד עו"ד ונוטריון אזור המרכז 053-9428386 דיני עבודה - עובדים ומעסיקים, ביטוח לאומי וכנוטריון צוואות והסכמים