שלח הודעה ללא התחייבות
בלוג משפטי בלוג נזקי גוף ותאונות נפגעי מבצע "צוק איתן": הליכים וזכויות החיילים

נפגעי מבצע "צוק איתן": הליכים וזכויות החיילים

 
מאת: משרד עוה"ד ישי-פז    053-9428986| פורסם ב: 18/08/2014 | צפיות: 2992
5.0 מתוך 5.0
(מספר מדרגים 1)

 • איזור: אזור המרכז
 • כתובת: אחד העם 27
 • עיר: תל אביב
 • טלפון: 053-9428986
רוצה שנחזור אליך?
אל משרד עוה"ד ישי-פז
מאמרים נוספים
מאת משרד עוה"ד ישי-פז
   

  מהם ההליכים אותם יש לנקוט לאחר פציעה במהלך מבצע "צוק איתן", ומי אלה הזכאים לפיצויים לפי חוק? כל התשובות במאמר שלפניכם


  קראו עוד בתחום

  מאת: עו"ד ריקי ישי 

   

  מאמר זה בא כשירות לחיילנו אשר שומרים עלינו, חלקם הקריבו את חייהם ובריאותם על מנת שאנו נוכל לשכון לבטח בארצנו, בתקווה שמאמר זה בא כהשלמה בלבד לליווי הצמוד אשר נותנת מחלקת נפגעים למשפחות הנספים ולפצועים, תוך הסברה ודאגה לזכויותיהם לפי דין.

   

  חיילים שנספו במערכה

   

  משפחות חיילנו האמיצים אשר מצאו את מותם במערכה, בטרם עת, זכאיות לכלל הזכויות המפורטות ב"חוק משפחות חיילים שנספו במערכה (תגמולים ושיקום) תש"י – 1950)". אין זהו המקום לפרט רבות אודות זכויות אלה, הואיל ואנו סמוכים ובטוחים כי משפחותיהם של הנופלים תקבלנה סיוע צמוד וכלל הזכויות המגיעות להם לפי דין.

   

  הדבר היחיד שנעיר לגביו הוא שגם חייל אשר נהרג בדרך אל המחנה או ממנו, תהא משפחתו זכאית לכלל הזכויות בחוק. הזכויות כוללות בין היתר תגמולים, תשלומים חודשיים, סיוע נפשי, ליווי, קבורה צבאית וכלל הוצאותיה, סיוע לאישה הרה ועוד.

   

  חיילים פצועים

   

  נידוב רפואי: לעתים, צה"ל יבקש לקבוע לחייל שנפצע, פרופיל בלתי כשיר לשירות. אולם, שחרור מידי משירות יכול להביא לכך שהחייל יתקל במצב בו, לפרק זמן מסוים, לא יהא רצף טיפולי ראוי.

   

  לצורך טיפול בבעיה זו יצר צה"ל את המנגנון של נידוב רפואי. לצורך הנידוב הרפואי יש להודיע באופן מידי לרם 2 כי הנכם מעוניינים במנגנון זה, אשר מוסדר בחוק שירות ביטחון בסעיף 17 לחוק.

   

  תקופת הנידוב הרפואי מתחלקת לשתיים, ובכל מקרה לא תעלה על 180 ימים מיום אבחון המחלה או הפציעה.

   

  תקופת טיפול ראשונה הינה ל- 60 ימים מיום היות החייל בלתי כשר לשירות, או מיום אבחון המחלה או הפציעה, לפי המאוחר. במסגרת תקופה זו החייל מטופל על ידי חיל הרפואה, ואף ממשיך לקבל משכורת כחייל מן המניין.

   

  תקופת הטיפול השניה הינה ל- 120 ימים בה החייל נחשב כחייל אך איננו זכאי לטיפולים או למשכורת מצה"ל.

   

  מומלץ, חרף הנידוב הרפואי, להגיש תביעה לאגף שיקום נכים, מיד עם היוודע העדר כשירות לשירות ביטחון (פרופיל 21 או פרופיל 24 – חצי שנה ומטה טרם השחרור).

   

  לא ניתן לקבל נידוב אם החייל השתחרר משירות על רקע הפרופיל, על כן יש צורך לבקש נידוב עוד במהלך הסיפוח לרם – 2 ובכל מקרה טרם השחרור.


  תביעות לאגף שיקום נכים

   

  ברמת העיקרון, תביעה לאגף שיקום נכים יכול להגיש רק חייל משוחרר מסדיר. בפועל, ניתן להגיש תביעה גם במהלך שירות, אך התביעה תוקפא עד לשחרור מהשירות.

   

  החיילים הבאים נחשבים למשוחררים משירות:

   

  1. חייל בעל פרופיל 24, כאשר תקופת השירות הנותרת מיום קביעת הפרופיל הינה חצי שנה ומטה.
  2. חייל בעל פרופיל 21.
  3. חייל בשירות קבע ו/או מילואים.


  על הפציעה או המחלה להיות גם תוך כדי שירות וגם עקב השירות. כלומר, לא די בכך שהמחלה או הפציעה תתרחש בשירות. יש לבדוק האם השירות הצבאי הביא להתפרצות המחלה, גרם לפציעה או החמיר אותן.

   

  עורך דין המומחה בתחום זה יוכל בהחלט לתת את הדעת על כך, מתוך ניסיון בתיקים קודמים והחלטות בית משפט.

   

  לדוגמא, ישנם תנאי שירות שיביאו להכרה בהתפרצות מחלות כמו סוכרת, אפילפסיה ועוד,, לעומת תנאי שירות אחרים אשר יקבעו כי אין קשר בין השירות למחלה וכי מדובר בבעיה גנטית, משפחתית או תורשתית.

   

  כמו כן ייתכן שהשירות יביא להחמרה של מחלה אשר איננה קשורה לשירות. למשל, פריקות כתף טרם שירות אשר השירות הביא לכך שהפריקות נעשו חמורות יותר עד כדי ניתוח.

   

  לא ניתן לתבוע את משרד הביטחון על רשלנות. הדרך היחידה לתבוע היא לפי חוק הנכים. כך, שגם אם היתה רשלנות בטיפול אשר לא גרמה לנזק או נכות, לא ניתן יהיה לתבוע בגינה.

   

  פציעות במהלך חופשה, בדרך לבסיס או חזרה ממנו

   

  פציעה בדרך ליחידה או חזרה ממנה, אשר לא היו בה עצירות משמעותיות שאינן קשורות בדרך, תוכר כפציעה שאירעה תוך כדי ועקב השירות.


  פציעה במהלך חופשה

   

  פציעה במהלך חופשה תוכר כפציעה של תוך כדי ועקב שירות בהתקיים כל התנאים הבאים בלבד:

   

  1. חייל בשירות סדיר (להבדיל מחייל בשירות קבע או מילואים)
  2. הפציעה הינה בשל חבלה
  3. החייל לא נעדר משירות צבאי
  4. החבלה אירעה בתוך 30 הימים הראשונים לחופשה
  5. לחייל 20% נכות ומעלה כתוצאה מחבלה זו


  מהו הפיצוי המגיע לחייל?

   

  הפיצוי הכספי לחייל נקבע לפי גובה אחוזי הנכות שנקבעו לו.

   

  1. 0-9% נכות: לא יתקבל פיצוי כספי כלשהו, לעיתים רחוקות מתקבלים תשלומי הוצאות אבל גם לצורך כך חשוב לבחון כל מקרה לגופו. כמו כן לא תהיו זכאים לטיפולים מטעם משרד הביטחון.
  2. 10-19% נכות: תוכלו לקבל מענק חד פעמי אשר גובהו נקבע בהתאם לאחוזי הנכות, אולם, אין זכאות לטיפול רפואי ממשרד הביטחון. תהיו זכאים לתעודת נכה המקנה הנחות בארנונה ועוד.
  3. נכות של 20% ומעלה: קצבה חודשית בהתאם לגובה הנכות, טיפולים ממשרד הביטחון בשל הפציעה ועוד זכויות נוספות.


  ישנם תגמולים נוספים שמשתלמים לנכים אשר אינם יכולים לעבוד עקב נכותם, או שהשתכרותם נמוכה. כמו כן קיים תגמול טיפול רפואי (תט"ר), אשר ניתן למי שבמהלך הטיפול הרפואי בו לא יכול היה לעבוד.


  מה קורה במהלך התקופה בה מתבררת התביעה?

   

  בירור תביעה במשרד הביטחון לוקחת זמן רב ומגיעה גם לשנה וחצי עד לקביעת אחוזי נכות.

   

  ישנם מספר שלבים בבירור תביעה:

   

  1. איסוף כלל החומר הרפואי והעובדתי על ידי משרד הביטחון
  2. שליחת החייל לבדיקת רופא לצורך בחינת הקשר הסיבתי בין הפציעה לשירות
  3. שליחת החייל לוועדה רפואית לצורך קביעת אחוזי נכות

   

  במהלך בירור התביעה תהיו זכאים לטיפולים רפואיים מטעם משרד הביטחון.

   

  ניתן במקרים של חבלה (להבדיל ממחלה), לבקש תשלומים על חשבון התשלומים שישולמו אחרי ההכרה. יש לקחת בחשבון שאם מסיבה כלשהי לא תוכרו על ידי משרד הביטחון, תצטרכו להשיב את הכספים.

   

  במקרים של מחלה, למרבה הצער, לא ניתן לקבל תט"ר או תשלומים על חשבון המענק או הגמלה, ולכן אין פתרון ראוי לנכים בזמן הזה. ניתן לבקש באופן חריג דמי מחיה, אך הללו כמעט ואינם מאושרים.

   

  לא ניתן לפנות לביטוח לאומי לתבוע, מאחר והדבר יכול להיחשב לויתור על התביעה מול משרד הביטחון.

   

  עוד חשוב להבין שאין פיצויים על עוגמת נפש בתביעות קצין תגמולים.

   

  בנוסף חשוב לציין שגם אם הוכרתם, אך אחוזי נכותכם אינם מזכים אתכם בתגמול כלשהו, הדבר חשוב מאוד אם חלילה בעתיד תיגרם לכם החמרה במצבכם הרפואי. אז ניתן להגיש תביעת החמרה ותבחן זכאותכם לתגמולים בהתאם להחמרה שחלה במצבכם.

   

  איחולי בריאות ושמרו על עצמכם בשירותכם הצבאי כי אין שום סכום כסף בעולם שיכול להשיב לכם את בריאותכם.

   

   


  עודכן ב: 18/08/2014
  דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
  פניה ללא התחייבות אל משרד עוה"ד ישי-פז
  עוד בנושא נזקי גוף ותאונות
  חדשות ופסקי דין בנושא נזקי גוף ותאונות
  אחות בבית חולים שנפגעה בשתי תאונות עבודה, כאשר החליקה על רצפה רטובה במקום עבודתה, פנתה אל בית המשפט המחוזי בירושלים ודרשה לקבל פיצויים מהמעסיק בגין נזקיה
  מאת: LawGuide | 07/01/2018
  תשובות של עורכי הדין בפורום
  (פרסום ממומן)


  פינקלמן עוזרי – משרד עורכי דיןפינקלמן עוזרי – משרד עורכי דיןירושלים והסביבה053-9370268מתמחה במימוש זכויות עובדים ומיצוי זכויות רפואויות בנזיקין ותביעות ביטוח
  גל גורודיסקי, עו"דגל גורודיסקי, עו"דאזור המרכז053-9428496ניסיון של 22 שנים בדיני עבודה, נזיקין וביטוח לאומי, רשלנות רפואית ומסחרי.
  בוים & תומא עורכי דיןבוים & תומא עורכי דיןאזור המרכז053-8007674משרד ותיק ופעיל העסוק בדיני עבודה, נזקי גוף, רשלנות רפואית וביטוח לאומי.
  אזי נ. כהן - משרד עורכי דיןאזי נ. כהן - משרד עורכי דיןאזור המרכז053-9428375עוסק בדיני עבודה, דיני נזיקין על כל רבדיהם ומשפט מסחרי. מייצג בכל הערכאות.
  אייל בן ישי משרד עורכי דיןאייל בן ישי משרד עורכי דיןאזור הצפון053-9377900למעלה שנות מ-15 ניסיון ברשלנות רפואית, תביעות ביטוח ותאונות.
  שטובר & טולדנושטובר & טולדנוירושלים והסביבה 053-9428385מעל ל-97% הצלחה בתביעות בתחום הרשלנות רפואית ונזקי גוף
  עודד פרץ ושות` עודד פרץ ושות` אזור המרכז053-9428566בית משפט, נדל"ן, חוזים, נזיקין, דיבה, דיני עבודה ומשפחה
  עו"ד כרמי בוסתנאיעו"ד כרמי בוסתנאיאזור המרכז053-9428475עוסק בתחום הנזיקין על כל רבדיו ומייצג את הנפגע בכל ערכאות המשפטיות
  יהושוע (שוקי) בלנגה - משרד עו"דיהושוע (שוקי) בלנגה - משרד עו"דאזור הצפון053-9428843עוסק בתחום הנזיקין לגווניו, בעבירות כלכליות ובצווארון לבן
  ענת אשכנזי, משרד עורכי דיןענת אשכנזי, משרד עורכי דיןאזור השפלה והסביבה053-9386724עוסקת בנזקי גוף ותביעות עבודה, רשלנות רפואית, ותביעות רכוש וביטוח.
  דרור חייק, משרד עורכי דין ונוטריון	דרור חייק, משרד עורכי דין ונוטריון אזור המרכז053-9428361וותק 15 שנים, סניפים במרכז ובצפון - עוסק בדרכון פורטוגלי, דיני עבודה ונזיקין.
  אופיר בן משה, עורכי דיןאופיר בן משה, עורכי דיןאזור המרכז053-9428924המשרד עוסק בתחום הנזיקין תוך התמקדות בתחום הרשלנות הרפואית
  דוד סער, משרד עו"דדוד סער, משרד עו"דאזור המרכז053-9428975עוסק בתביעות נזקי גוף, דיני עבודה, ביטוח, פנסיה
  אריק שלו ושות`, עורכי דיןאריק שלו ושות`, עורכי דיןאזור המרכז053-9377919דיני עבודה, ייצוג עובדים ומעסיקים, ביטוח לאומי ונזקי גוף.