שלח הודעה ללא התחייבות
בלוג משפטי בלוג מקרקעין נדלן הבן הממשיך התאבד: האם זכויותיו בנחלה מתבטלות?

הבן הממשיך התאבד: האם זכויותיו בנחלה מתבטלות?

 
מאת: גלעד שרגא, משרד עורכי דין ונוטריון    | פורסם ב: 18/11/2015 | צפיות: 1121
  • איזור: אזור המרכז
  • כתובת: כנרת 5, מגדל ב.ס.ר 3 (קומה 30)
  • עיר: בני ברק
  • טלפון: לחץ להצגת המספר

5.0 מתוך 5.0
(מספר מדרגים 1)

רוצה שנחזור אליך?
אל גלעד שרגא, משרד עורכי דין ונוטריון
 

האם התאבדותו של הבן הממשיך מפקיעה את זכויותיו בנחלה כבן ממשיך? מה זכויותיה של בת הזוג שנותרת? והאם המוות הפתאומי מצדיק שינוי בעמדת ההורים וחזרה מכל מה שהבטיחו בעבר?


קראו עוד בתחום

מינויו של בן ממשיך והענקת התחייבות מצד ההורים לבן הממשיך ובת זוגו להעברת זכויותיהם בנחלה על שמו בבוא העת לאחר הגיעם לשיבה טובה, טומנת בחובה התחייבות הדדית גם מצדו של הבן הממשיך כלפי הוריו, אולם מהי אותה התחייבות בלתי כתובה?


לאחרונה הובא בפני בית המשפט לענייני משפחה מקרה טרגי שבו בעלי משק חקלאי מינו את בנם וכלתם כבנים ממשיכים במשק ורשמו המינוי באגודת המושב. ההורים היו מעוניינים שבנם יעבור להתגורר בסמוך אליהם ואף אפשרו לבנם וכלתם לשפץ את בית המגורים הנוסף שהיה במשק.


20 שנה התגוררו הבן ורעייתו בסמוך להורים, כאשר הבן עובד בנחלה יחד עם אביו. בני הזוג שמונו כבנים ממשיכים החליטו לפרק את החבילה המשפחתית ביניהם ולהיפרד ובמסגרת זו הוגשה תביעה מצד הכלה כנגד בעלה ואמו בנוגע לזכויותיה במשק החקלאי.


הכלה תבעה את מלוא הזכויות במשק החקלאי מהוריו של המנוח 


בעיצומם של ההליכים המשפטיים התאבד הבעל, כעת לאחר התאבדותו של הבעל דרשה הכלה את מלוא הזכויות במשק החקלאי וביקשה שהרשויות ירשמוה כבר עתה כבעלת הזכויות.


הכלה טענה כי התחייבותם של ההורים כלפיה וכלפי בעלה המנוח לא פקעה בפטירת בעלה וכי היא הסתמכה על המינוי, והשקיעה במשק כספים רבים בשיפוץ בית המגורים ובכלל במשך 20 שנה.


הכלה הסתמכה בין היתר על כך שכבר בשנת 2001 אישרה האגודה את מינויים כבנים ממשיכים בידיעת ההורים, ולכן יש לראות בהתחייבות של ההורים מתנה שהושלמה ללא קשר למותו הטרגי של בעלה.


כבר בשנת 2010, בעיצומם של הליכי הגירושין בין בני הזוג שלחה החמות הודעה לאגודה ולפיה אין לראות בבני הזוג בנים ממשיכים וכי מעולם לא היה להורים רצון להעביר את כל זכויותיהם במשק.


בית המשפט קבע כי אין מדובר פה במינוי קלאסי של בן ממשיך אשר נערך במוסדות המיישבים וגם לא ניתנה הסכמת רמ"י למינוי ולהתחייבות העתידית. משכך מדובר רק בהתחייבות עתידית לתת מתנה ולא במתנה שכבר ניתנה על ידי ההורים.


בית המשפט קבע כי לצדה של ההתחייבות שניתנה על ידי ההורים למינוי הייתה כוונה ברורה, גם אם זו לא הייתה כתובה, כי חייהם של בני הזוג יימשכו כסדרם כתא משפחתי משותף.


קיומם של הליכי הגירושין והתאבדותו של הבעל והמאבק המשפט שמנהלת הכלה כנגד חמותה מגדירים מחדש את מערכת היחסים המשפחתית, ויש לראות בהתנהגות הכלה "התנהגות מחפירה", מציאות אשר מאפשרת לבטל את מתן ההתחייבות כלפיה.


בית המשפט פסק כי ההתחייבות כלפי הכלה מבוטלת, אולם על החמות לפצות את הכלה בכל השקעותיה במשק במהלך השנים ובשיפוץ בית המגורים.


אין זו הפעם הראשונה שבית המשפט מכניס "תנאים נסתרים" להליך מינויו של בן ממשיך וקובע כי ההתחייבות של ההורים לא נעשית בחלל האוויר ויש לבחון את כוונת ההורים במועד המינוי. תופעת התרחבות הגירושין אינה פוסחת על בני המושבים וראוי לתת לכך תשומת לב בטרם נערך מינוי של בן ממשיך ומוענקות זכויות לשני בני הזוג בנחלה.


מאת: עו"ד גלעד שרגא

 

דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
פניה ללא התחייבות אל גלעד שרגא, משרד עורכי דין ונוטריון
עוד בנושא מקרקעין נדלן
חדשות ופסקי דין בנושא מקרקעין נדלן
בני זוג שהחזיקו בזכויות במשק במושב נפטרו מבלי לקבוע מי מבין חמשת ילדיהם יהיה הבן הממשיך, אשר יקיים את המשק לאחר מותם. כיצד הוכרע בבית המשפט לענייני משפחה סכסוך ממושך בין שניים מהאחים, אשר תבעו לקבל את הזכויות במשק?
מאת: LawGuide | 16/07/2017
תשובות של עורכי הדין בפורום
(פרסום ממומן)


עו"ד חיים אליהעו"ד חיים אליהאזור המרכז053-7101868הצלחות מוכחות בדיני תעבורה, משפט פלילי ותכנון ובניה
בן-דוד, יוסף, שימונוב ושות` - משרד עורכי דין ונוטריון	בן-דוד, יוסף, שימונוב ושות` - משרד עורכי דין ונוטריון אזור השפלה והסביבה053-7933102עוסקים מזה שנים במשפחה, מקרקעין וחדלות פירעון
תמר בן אלי, משרד עו"ד תמר בן אלי, משרד עו"ד אזור המרכז053-6130153עו"ד בן אלי עוסקת מזה שנים בתחום דיני המשפחה, מקרקעין והוצל"פ.
עו"ד שי טלעו"ד שי טלאזור המרכז053-8007594ניסיון מעל 10 שנים בדיני עבודה, דיני ספורט, מקרקעין נדל"ן ומשפט אזרחי
עו"ד עפרה גבישעו"ד עפרה גבישאזור השפלה והסביבה 053-9386036עוסקים בייצוג בבתי משפט – אזרחי, חוזים, נזיקין, סכסוכי שכנים ופינוי מושכר
אייל אשכנזי משרד עורכי דין ונוטריוןאייל אשכנזי משרד עורכי דין ונוטריוןאזור המרכז053-9428996עוסק מזה 17 שנים בתחום המקרקעין, משפחה, הוצל"פ וליווי חברות
בנימיני-דבש משרד עו"דבנימיני-דבש משרד עו"דאזור המרכז053-6130832משרד ותיק העוסק בתחום המשפחה, מקרקעין ופשיטות רגל.
עו"ד שרון בירון מרקוביץעו"ד שרון בירון מרקוביץאזור הדרום 053-9428863עו"ד ונוטריון העוסקת בתחום הנזיקין, המסחרי, מקרקעין ודיני משפחה.
עודד פרץ ושות` עודד פרץ ושות` אזור המרכז053-9428566בית משפט, נדל"ן, חוזים, נזיקין, דיבה, דיני עבודה ומשפחה
אחיאל הלוי משרד עו"ד, מגשר, בורר ונוטריוןאחיאל הלוי משרד עו"ד, מגשר, בורר ונוטריוןאזור השרון והסביבה053-7101189מחיקת חובות, צוואה, ירושה, מקרקעין, דיני מושבים, הוצאה לפועל
עו"ד גילה פרין עו"ד גילה פרין אזור השרון והסביבה053-9377933נסיון עשיר במקרקעין-נדל"ן במושבים ובמגזר העירוני, צוואות וירושות, עיזבונות והסכמים
עו"ד ינון ברקאיעו"ד ינון ברקאיאזור המרכז053-9386751ניסיון עשיר במקרקעין, תמ"א 38, משפט אזרחי, הוצל"פ ולשון הרע