שלח הודעה ללא התחייבות
בלוג משפטי בלוג נזקי גוף ותאונות רשלנות רפואית בהריון: עיכוב בגדילת העובר, IUGR, ומום גנטי עם פיגור

רשלנות רפואית בהריון: עיכוב בגדילת העובר, IUGR, ומום גנטי עם פיגור

 
מאת: שטובר & טולדנו    053-9428385 | פורסם ב: 13/09/2016 | צפיות: 362
  • איזור: ירושלים והסביבה
  • כתובת: ינאי 6
  • עיר: ירושלים
  • טלפון: 053-9428385
פנייה ללא התחייבות
אל שטובר & טולדנו

4.0 מתוך 5.0
(מספר מדרגים 1)
 

IUGR או בתרגום עיכוב בהתפתחות העובר, הינו מצב רפואי שמצריך התייחסות רפואית דחופה של רופא מעקב ההריון. לעיתים רבות העיכוב מתגלה בשלבים מאוחרים של ההריון, מה שמצריך ביצוע בירור דחוף של הגורם למצב הרפואי על מנת שבפני ההורים יוצגו הנתונים די זמן לפני מועד הלידה, ועל מנת שניתן יהיה לנהל את סיום ההריון בתבונה


קראו עוד בתחום

נהוג בספרות הרפואית לחלק את העיכוב בהתפתחות העובר לאחוזונים, כאשר עובר שנמצא מתחת לאחוזון 10 נכנס להגדרה של IUGR, והדבר דורש התייחסות מתאימה. במקרה זה, רופאי המעקב יבדקו אם המקור לעיכוב נובע מהקשר שבין האם לעובר, דהיינו בירור מיילדותי.


במידה ויתגלה ממצא מיילדותי, כגון זרימות לא תקינות, חשד להיפרדות שלייה חלקית ועוד, הנטייה תהיה לבצע מעקב תכוף, וליזום לידה יזומה בשלב מוקדם יותר של ההריון. השיקולים יהיו החשש מפני נזק שעלול להיגרם לעובר כתוצאה מהקשר בין העובר לאם, שעלול להתפתח למצוקה עוברית שעלולה להביא למותו של העובר או לפגיעה נוירולוגית, לבין החשש מפני לידה מוקדמת של העובר וסיבוכים הנלווים ללידות אלו.


כאשר מדובר על גיל הריון של שבוע 34 במשקל קרוב ל 2 קילו ואילך, תגבר הנטייה ליילדו ולא לחשוף אותו לסכנה של מצוקה עוברית.


החשיבות בעדכון על ידי הרופא על מצבו הרפואי של העובר


חשוב לציין כי קיימות שיטות שונות לחישוב אחוזונים, כך שלעיתים בעוד שעל פי שיטה אחת, העובר אינו נכנס לאחוזונים הפתולוגיים המעידים על עיכוב בהתפתחותו, לפי שיטה אחרת, מדובר בעיכוב ברור בהתפתחות העובר. זו הסיבה שחשוב שהרופא המטפל יעדכן את האישה, באותם מקרים גבוליים (לדעתו), ויסביר לאישה שעל פי שיטות מדידה מקובלות ונפוצות אחרות המצב הרפואי של העובר מצריך בירור נוסף.


לאחרונה משרדנו הגיש תביעת רשלנות רפואית בבית המשפט המחוזי בירושלים בטענה כי חשש לעיכוב בהתפתחות העובר לא זכה להתייחסות מתאימה של הצוות הרפואי. באותו מקרה, טענותינו התקבלו במלואן, והתובעים זכו לפיצויים בסכום של מעל ל-8.5 מיליון שקלים, בתוספת שכר טרחת עו"ד שנפסק ע ל ידי בית המשפט.


באותו מקרה דובר על יולדת שביצעה מעקב הריון מלא, כאשר לקראת השליש השלישי של ההריון הייתה שבירה של אחוזי הגדילה והרופאים חשדו שהעובר סובל מעיכוב בהתפתחות התקינה של העובר (IUGR).


הטענה של התביעה הייתה כי עיכוב התפתחותי כפי שהיה קיים רמז בין היתר על מום גנטי (כרומוזומלי), בנוסף לחשד המיילדותי שהיה צריך להישלל. ההגנה מצד שני טענה כי החשש היחידי היה מיילדותי (כלומר חשש שהעובר סובל ממצוקה בעובר), ולא היה לכאורה חשש למום גנטי. לצורך ביסוס קו ההגנה, הועלתה טענה כי על פי עקומות ישנות מהעקומות המעודכנות העובר לא נמצא ברף הנדרש להוכחת עיכוב התפתחותי של העובר.


במסגרת חקירות המומחים של ההגנה, הוכח כי היה על הרופא לאמץ את הטבלאות המעודכנות ביותר של הדלוק משנת 1991 (מומחה בעל שם עולמי בתחום זה), שתאמו את ההנחיות של ההנהלה של קופת חולים, ובכל מקרה היה על הרופא להסביר לאישה גם במקרה שבו סבר שעל פי העקומות שהוא עובד על פיהן כי לעובר אין בעיה, כי על פי עקומות מקובלות אחרות, הדבר דורש בירור נוסף.


באותו מקרה הראנו, כי כאשר קיים עיכוב בהתפתחות העובר, חובה גם לברר אם קיים מום כרומוזומלי, שבמקרה זה היה מוביל להמלצה למשפחה כי בנתונים הקיימים קיים סיכון גבוה מאוד שהעובר יסבול מנכות קשה, כפי שקרה בפועל.


מכיוון שלא בוצעו הבדיקות הדרושות, נשללה מההורים האפשרות לסיים את ההריון אחרת, ולכן קיבל בית המשפט את התביעה במלואה ופסק כאמור סכום של מעל 8.5 מיליון שקלים בגין נזקיה של הקטינה.


 

דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
פניה ללא התחייבות אל שטובר & טולדנו
עוד בנושא נזקי גוף ותאונות
חדשות ופסקי דין בנושא נזקי גוף ותאונות
פיצויים בסכום של כ-450 אלף שקלים נפסקו לטובת אישה כבת 80 אשר נפלה ונפצעה כשירדה ממונית שירות, למרות טענת חברת הביטוח כי נפילתה כלל לא הייתה קשורה לרכב אלא אירעה אחרי שירדה מהמונית בבטחה וצעדה מספר צעדים
מאת: LawGuide | 19/04/2016
תשובות של עורכי הדין בפורום
(פרסום ממומן)


אריק שלו ושות`, עורכי דין אריק שלו ושות`, עורכי דין אזור המרכז 053-9377919 דיני עבודה, ייצוג עובדים ומעסיקים, ביטוח לאומי ונזקי גוף.
רונן מורנו, עורך דין רונן מורנו, עורך דין ירושלים והסביבה 053-9374366 משרדנו עוסק בביטוח חיים, אובדן כושר עבודה, סיעוד, משכנתא ונזיקין.
שטובר & טולדנו שטובר & טולדנו ירושלים והסביבה 053-9428385 מעל ל-97% הצלחה בתביעות בתחום הרשלנות רפואית ונזקי גוף
רונן מעוז משרד עו"ד רונן מעוז משרד עו"ד אזור המרכז 053-9428836 נזקי גוף ורכוש לרבות ביטוח לאומי, רשלנות רפואית ותאונות
ד"ר דוד סער, משרד עו"ד ד"ר דוד סער, משרד עו"ד אזור המרכז 053-9428975 עוסק בתביעות נזקי גוף, דיני עבודה, ביטוח, פנסיה
עו"ד שרון בירון מרקוביץ עו"ד שרון בירון מרקוביץ אזור הדרום 053-9428863 עו"ד ונוטריון העוסקת בתחום הנזיקין, המסחרי, מקרקעין ודיני משפחה.
עודד פרץ ושות` עודד פרץ ושות` אזור המרכז 053-9428566 בית משפט, נדל"ן, חוזים, נזיקין, דיבה, דיני עבודה ומשפחה
עו"ד דותן לינדנברג עו"ד דותן לינדנברג אזור הדרום 053-9428574 תאונות דרכים ועבודה, רשלנות רפואית, תביעות ביטוח
יהושוע (שוקי) בלנגה -משרד עו"ד יהושוע (שוקי) בלנגה -משרד עו"ד אזור הצפון 053-9428843 עוסק בתחום הנזיקין לגווניו, בעבירות כלכליות ובצווארון לבד