שלח הודעה ללא התחייבות
בלוג משפטי בלוג משפט פלילי עבירה צבאית שעניינה חריגה מסמכות: כל מה שמפקד וחייל צריכים לדעת

עבירה צבאית שעניינה חריגה מסמכות: כל מה שמפקד וחייל צריכים לדעת

 
מאת: עורך דין צבאי אלדד פלד    053-9428958| פורסם ב: 18/12/2016 | צפיות: 707
5.0 מתוך 5.0
(מספר מדרגים 1)

  • איזור: אזור המרכז
  • כתובת: קפלן 12
  • עיר: תל אביב
  • טלפון: 053-9428958
רוצה שנחזור אליך?
אל עורך דין צבאי אלדד פלד
 

מהי חריגה מסמכות בצבא?


קראו עוד בתחום

בצה"ל נמסרות סמכויות החלטה ופעולה לבעלי תפקידים, מפקדים וחיילים, כנגזרת מוגדרת מתפקידם הצבאי ו/או דרגתם הצבאית. לעתים עשוי מפקד או חייל לקבל סמכות על פי כתב מינוי הניתן על ידי מפקד המוסמך לכך.


דוגמאות לסמכות ניתן למצוא בכל תחומי העשייה הצבאית. כך, לדוגמא, סמכות מפקד ביחידת שדה לאשר תרגיל שטח ואופן ביצועו, במגבלות הקבועות בהוראות הבטיחות, על מנת לקיים אימון של מסגרת משנה ביחידתו. למשל, מפקד גדוד המאשר תרגיל שטח למחלקה.


דוגמאות נוספות ניתן למצוא בתחומי עשייה נוספים, למשל סמכות מפקד לאשר שימוש בציוד צבאי במקרים שהשימוש בו מחייב אישור, סמכות מפקד לשמש קצין שיפוט בדין משמעתי ורמת הענישה המוקנית לו על פי דרגתו ותפקידו ועוד.


עבירה של חריגה מסמכות נעשית כאשר מפקד או חייל חורגים בכוונה מסמכויות שניתנו להם לביצוע תפקידם בצבא. לדוגמא, מפקד שאישר אימון באופן הנוגד את הוראות הבטיחות, חורג מסמכותו עד כדי סיכון החיים או הבריאות, אף אם לא אירעה תאונה ולא נגרם נזק.


דוגמא נוספת היא מקרה בו מפקד מוציא לביתו, בניגוד לנהלים, מחשב המכיל חומר מסווג וחורג מסמכותו עד כדי סיכון המדינה מכיוון שקיים חשש שהמחשב, שאינו שמור כראוי, ייגנב.


מה דינו של מי שחורג מסמכותו?


בחוק השיפוט הצבאי מוגדרת עבירה של חריגה מסמכות כעבירה פלילית ומי שעבר אותה צפוי להיחקר במצ"ח (המשטרה הצבאית החוקרת) ואם ימצא כי אכן חרג מסמכות צפוי שיוגש כנגדו כתב אישום פלילי והוא יעמוד למשפט בפני בית הדין הצבאי.


חוק השיפוט הצבאי מגדיר מדרג ענישה לפי חומרת העבירה. כך, למשל:


מי שחרג בכוונה מהסמכויות אשר נמסרו לידיו לצורך ביצוע תפקידו בצבא דינו עד שנה מאסר.


מי שחרג מסמכותו, כאשר במעשה שעשה או אישר נגרם או עלול היה להיגרם נזק לרכוש - דינו מאסר שנתיים.


מי שחרג מסמכותו, כאשר במעשה שעשה או אישר נגרם או עלול היה להיגרם חבלה או נזק לבריאותו של אדם אחר- דינו שלוש שנים מאסר.


מי שחרג מסמכותו ובמעשה שעשה או אישר גם או יכל היה להיגרם פגיעה בביטחון המדינה או בפעולתו של הצבא ו/או פעילותם של כוחות בטחון הפועלים בשיתוף עם הצבא - דינו חמש שנות מאסר. ואם התכוון לפגוע בביטחון המדינה או בפעולת הצבא /ו/או כוחות הביטחון - עונשו עשר שנות מאסר.


חוק השיפוט הצבאי אף מייחד סעיף עבירה למי שחרג מסמכותו על ידי כך שפעל כקצין שיפוט, בין שהוא קצין שיפוט ובין שהתחזה כקצין שיפוט - דינה שהעובר עליה שלוש שנות מאסר.


בפועל נפסקים על עבירות החריגה מסמכות עונשים של חודשים ספורים בנוסף לסנקציות פיקודיות, תלוי בחומרת המעשה ובתוצאות. מאסר של 60 ימים ומעלה גורר רישום פלילי מלא.


לסיכום, עבירה של חריגה מסמכות הנה עבירה, אשר השלכותיה עשויות להיות חמורות, הן בהקשר התוצאות בפגיעה ברכוש, בנפש או בפעולה תקינה של הצבא והן בהיבט הענישה כלפי החורג מסמכות.


אולם, עבירה מסוג זה נעשית לרוב כתוצאה ממוטיבציה ורצון ליוזמה או אי הבנת החוק והסיטואציה ולא בכוונה להרע. לכן, אם נקלעת למצב בו הנך נחשד או מעורב בעבירה זו מומלץ מאוד להיוועץ עם עורך דין המתמחה בנושא משלב מוקדם ככול האפשר.

 

דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
פניה ללא התחייבות אל עורך דין צבאי אלדד פלד
עוד בנושא משפט פלילי
חדשות ופסקי דין בנושא משפט פלילי
מטפלת גנבה ממעסיקתה הקשישה את מספר כרטיס האשראי, ורכשה במספר הזדמנויות מוצרים שונים בעלות של אלפי שקלים
מאת: LawGuide | 02/02/2016
תשובות של עורכי הדין בפורום
(פרסום ממומן)


עו"ד שמעון צורעו"ד שמעון צוראזור הצפון053-7105257עוסק בתחום הפלילי, תעבורה, משפחה מזה 17 שנים
עו"ד פלילי – גיל באיער עו"ד פלילי – גיל באיער אזור המרכז053-9428974תובע משטרתי לשעבר, ייעוץ ראשוני חינם 24 שעות
משרד עו"ד גיורא זילברשטייןמשרד עו"ד גיורא זילברשטייןאזור השפלה והסביבה053-9428560עוסק במשפט הפלילי על כל רבדיו
עו"ד חגית רייזמן-אבודרהםעו"ד חגית רייזמן-אבודרהםירושלים והסביבה053-9428412משפט פלילי, דין משמעתי, עבריינות נוער, דיני תעבורה, חנינות.
מוטי אדטו מוטי אדטו ירושלים והסביבה 053-9377926עו"ד פלילי באזור מרכז וירושלים בעל 18 שנות ניסיון בייצוג נורמטיביים במשפט פלילי
יהושוע (שוקי) בלנגה - משרד עו"דיהושוע (שוקי) בלנגה - משרד עו"דאזור הצפון053-9428843עוסק בתחום הנזיקין לגווניו, בעבירות כלכליות ובצווארון לבן
עו"ד אלעד שאולעו"ד אלעד שאולאזור המרכז053-9386765תובע פלילי בעברו, בעל משרד עו"ד פליליים המייצג לקוחות נורמטיביים