שלח הודעה ללא התחייבות
בלוג משפטי בלוג משפחה וירושה מהו צו הגנה למניעת אלימות במשפחה?

מהו צו הגנה למניעת אלימות במשפחה?

 
מאת: חן חג`ג` עורך דין    053-9377927 | פורסם ב: 02/01/2017 | צפיות: 196
  • איזור: אזור השרון והסביבה
  • כתובת: דוד אלעזר 27 (בית הפרקליט)
  • עיר: חדרה
  • טלפון: 053-9377927
פנייה ללא התחייבות
אל חן חג`ג` עורך דין
מאמרים נוספים
מאת חן חג`ג` עורך דין
 

צו זה ניתן על בסיס חוק למניעת אלימות במשפחה ולפיו בית המשפט רשאי ליתן צו הגנה כנגד מי שעובר התעללות נפשית או פיזית או מינית מבן משפחה


קראו עוד בתחום

מדובר באמצעי חירום לכל מי שחווה או עומד לחוות במסגרת התא המשפחתי התעללות מכל סוג על מנת לקבל הגנה הולמת.


מטרתו העיקרית של צו ההגנה היא להרחיק את אותו בן משפחה מתעלל או מאיים מסביבתו באופן מיידי, צו ההגנה יכול להרחיק מבית המגורים המשותף, לאסור או להגביל או למנוע שימוש את אותו אדם מתעלל מלהיכנס או להתקרב עד מרחק מסוים לדירה בה מתגורר בן משפחתו המאוים, איסור להטריד את בן המשפחה המאוים בכל דרך לרבות טלפונית ובכל מקום וכן לאסור להחזיק נשק וכדומה.


יצוין, כי "בן משפחה" מוגדר בחוק כבני משפחה בעבר ובהווה, לרבות בני זוג, הורים או בני זוג של הורים, צאצא או צאצאית של בני זוג, אח או אחות, סב או סבתא, דוד או דודה, גיס או גיסה, אחיין או אחיינית.


יצוין עוד, כי צו ההגנה יכול להינתן לבקשתו של אחד מאלה: בן משפחה, תובע משטרתי, היועץ המשפטי לממשלה או עובד סוציאלי שהתמנה על פי חוק הנוער או על פי חוק ההגנה על חוסים.


בית המשפט לו הסמכות ליתן צו הגנה הינם בית המשפט השלום, בית המשפט לענייני משפחה ובית הדין הרבני.


באילו נסיבות יוציא בית המשפט צו הגנה?


בית המשפט רשאי ליתן את הצו כאשר האיומים או ההתעללויות בוצעו בסמוך להגשת הבקשה לצו הגנה (מדובר בין מספר שעות למספר ימים בודדים) ושקיים בסיס סביר שאותו בן משפחה מבקש הבקשה נמצא בסכנה ממשית ומיידית.


בשל דחיפות העניין, ניתן לבקש צו הגנה במעמד צד אחד - בפועל מבקש הבקשה בליווי עו"ד מגיש את הבקשה באחת מן הערכאות המשפטיות המוסמכות לכך, ובסמוך להגשה (באותו היום) יערך דיון בפני שופט שישמע את טענות המבקש לטובת הכרעה בבקשה לצו הגנה. תוקף הצו שיינתן הינו עד לדיון שיקבע במעמד שני הצדדים תוך 7 ימים מיום הינתן הצו (האחריות להודיע לאותו בן משפחה מתעלל הינו באחריות בית המשפט ולא של מבקש הבקשה).


בדיון במעמד שני הצדדים, בית המשפט ישמע את טענותיהם של שני הצדדים, כמו כן למשיב לאותו בן משפחה מתעלל יש את הזכות לחקור את המבקש על התצהיר שצירף לבקשה לצו הגנה, כאשר בסוף הדיון בית המשפט יכריע באם ליתן את צו ההגנה ובאיזה תנאים ובין לאו.


באם בית המשפט שוכנע שיש מקום ליתן את צו ההגנה, תוקפו של הצו שיינתן הוא לשלושה חודשים אותם בית המשפט רשאי להאריך מעת לעת לפי הצורך בהתאם לנסיבות.


יוער, כי לא תמיד הנסיבות של הוצאת צו הגנה כשרות, לעתים בני זוג פונים להוצאת צו הגנה בטענות סרק וזאת לטובת יתרון טקטי בהליכי הגירושין, חשוב לציין, כי במצב דברים זה, באם בית המשפט ישתכנע, כי מדובר בבקשת סרק, בית המשפט יטיל הוצאות כספיות כבדות כנגד הצד שמבקש את צו ההגנה.


לסיכום הדברים - באם חלילה נחשפתם לאלימות מצד בן משפחה, יש לפנות במיידי לעו"ד המתמחה בתחום לצורך ליווי כל ההליך לרבות הגשת תלונה במשטרה במידת הצורך, הגשת הבקשה לצו הגנה וכיו"ב, לחלופין באם קיבלתם זימון לדיון בבקשה לצו הגנה, אל תהססו, תפעלו כאמור לעיל, עו"ד הבקיא בתחום ידאג לאינטרסים שלכם ויביא אתכם לתוצאה הרצויה מבחינתכם.

 

דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
פניה ללא התחייבות אל חן חג`ג` עורך דין
עוד בנושא משפחה וירושה
חדשות ופסקי דין בנושא משפחה וירושה
מאז שהתגרשו, חולקים ההורים משמורת משותפת, זמני שהות זהים ואחריות הורית שוויונית לחלוטין בגידול שלושת ילדיהם. האישה אף מרוויחה יותר. במקרה כזה, האם יש לחייב את האב במזונות עבור הילדים? סוגיה זו, הכוללת שאלות מהותיות לגבי עקרון השוויון בין המינים וטובת הילדים הגיעה לפתחו של בית המשפט העליון
מאת: LawGuide | 29/11/2016
תשובות של עורכי הדין בפורום
(פרסום ממומן)


אלינור ברגר משרד עורכי דין וגישור אלינור ברגר משרד עורכי דין וגישור אזור השפלה והסביבה 053-7101865 המשרד עוסק בדיני משפחה, גירושין וגישור משפחתי. ניסיון רב בתחום
עו"ד שרון בירון מרקוביץ עו"ד שרון בירון מרקוביץ אזור הדרום 053-9428863 עו"ד ונוטריון העוסקת בתחום הנזיקין, המסחרי, מקרקעין ודיני משפחה.
עו"ד סעאתי עדנה - משרד עו"ד ונוטריון עו"ד סעאתי עדנה - משרד עו"ד ונוטריון אזור המרכז 053-9428386 דיני עבודה - עובדים ומעסיקים, ביטוח לאומי וכנוטריון צוואות והסכמים
עו"ד רועי ברומר עו"ד רועי ברומר אזור המרכז 053-7933126 משרדנו עוסק בתחומי דיני משפחה על כל אופניו בדגש על זכויות הילד ומזונות
משרד עו"ד שלמה כ"ץ משרד עו"ד שלמה כ"ץ אזור המרכז 053-9377890 עוסק במעמד האישי, דיני משפחה גישור ופשיטת רגל
עו"ד טלי כהן דנינו עו"ד טלי כהן דנינו אזור המרכז 053-9370259 דיני משפחה וירושה בדגש על ייצוג נפגעות אלימות במשפחה בגירושין.
אחיאל הלוי משרד עו"ד, מגשר, בורר ונוטריון אחיאל הלוי משרד עו"ד, מגשר, בורר ונוטריון אזור השרון והסביבה 053-7101189 מחיקת חובות, צוואה, ירושה, מקרקעין, דיני מושבים, הוצאה לפועל
עו"ד גילה פרין עו"ד גילה פרין אזור השרון והסביבה 053-9377933 נסיון עשיר במקרקעין-נדל"ן במושבים ובמגזר העירוני, צוואות וירושות, עיזבונות והסכמים