שלח הודעה ללא התחייבות
בלוג משפטי בלוג משפחה וירושה הפרת הסדרי ראייה ודרכי התמודדות לאכיפתם

הפרת הסדרי ראייה ודרכי התמודדות לאכיפתם

 
מאת: חן חג`ג` עורך דין    053-9377927| פורסם ב: 29/08/2017 | צפיות: 681
5.0 מתוך 5.0
(מספר מדרגים 1)

  • איזור: אזור השרון והסביבה
  • כתובת: דוד אלעזר 27 (בית הפרקליט)
  • עיר: חדרה
  • טלפון: 053-9377927
רוצה שנחזור אליך?
אל חן חג`ג` עורך דין
 

מה ניתן לעשות כאשר אחד ההורים מפר את הסדרי הראייה שנקבעו?


קראו עוד בתחום

הסדרי ראייה יחד עם סוגיית המשמורת נקבעים על פי חוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות התשכ"ב-1962 בשתי אפשרויות - האחת, במסגרת הסכם גירושין עליהם חתומים ההורים שבמסגרתו הוסכם על הסדרי ראייה. השנייה, במסגרת החלטה ו/או פסק דין של בית המשפט.


חשוב לציין כי לרוב בתי המשפט נוטים להפקיד את המשמורת על הילדים בידי האם (לאור חזקת הגיל הרך), בעוד האב ישמור על קשר עם הילדים מכוח הסדרי ראייה קבועים - הסדרי הראייה הנפוצים ביותר הם שני מפגשים בשבוע כולל לינה וכל סוף שבוע שני לסירוגין.


הסדרי ראייה סדירים ועקביים הם הגורם המשמעותי ביותר להתפתחותם התקינה של ילדים להורים גרושים


חרף כך אנו עדים לתופעה פסולה שבה ההורה המשמורן מונע מפגשים בין הורה לילדיו וזאת כאמצעי סחיטה במאבק הגירושים ו/או להשגת רצונותיו - תופעה אשר עלולה לפגוע פגיעה חמורה בנפשם של הילדים ובהתפתחותם התקינה - בשל כך, נקבעו מספר דרכים ו/או כלי ענישה להתמודדות עם הורה משמורן המפר את הסדרי הראייה.


אחת הדרכים להתמודד עם הבעיה היא פנייה לפקידת סעד - אשר מטפלת במשפחה, וככל שאין כזאת ניתן לעתור לבית המשפט בבקשה למנות פקידת סעד למשפחה, במסגרת פנייה זו האב יסביר לפקידת הסעד את הבעיה אשר תשוחח עם האם במטרה שתחדל למנוע מהילדים להיפגש עם האב, חשוב לציין כי אין מדובר בדרך היעילה ביותר שכן פקידות סעד חסרות סמכות להתמודד עם הבעיה.


דרך נוספת והנפוצה ביותר להתמודדות עם הפרת הסדרי הראייה היא עתירה לערכאה משפטית


במסגרת האפשרות הזו ניתן לעתור לבית המשפט בכמה עתירות שונות (בחירת עתירה מתאימה תעשה על ידי עורך דין המתמחה בענייני משפחה בכל מקרה לגופו על פי נסיבותיו), לרבות עתירה לאכוף את הסדרי הראייה ו/או עתירה לפי פקודת בזיון בית משפט.


במסגרת העתירות הללו אנו רואים כי הפתרון אליו מגיעים בתי המשפט כיום הוא הטלת קנסות כספיים כנגד ההורה המשמורן בכל פעם שימנע את הסדרי הראייה, ולעתים אף מאסר מאחורי סורג ובריח, ובמקרים חריגים ביותר בית המשפט מחליף את המשמורת על הילד.


במצבים בהם הילד מרדן והוא זה שמסרב לקיים את הסדרי הראייה ניתן לעתור לביטול ו/או הפחתה של דמי המזונות, אולם מדובר בסעד קיצוני שניתן רק במקרים קיצוניים בהם בולטת סרבנות הקשר של הילד.


דרך נוספת להתמודד עם הבעיה היא הגשת תלונה במשטרה - כנגד ההורה המפר את הסדרי הראייה תוך הצגת פסק הדין או הסכם הגירושין והוכחה לכך שההורה המשמורן מונע את הסדרי הראייה.


במסגרת התלונה המשטרה יכולה לנקוט במספר דרכים כגון, לזמן את ההורה המשמורן לחקירה בתחנת משטרה או להפנותו למרכז לטיפול באלימות במשפחה על מנת להזהירו לקיים את הסדרי הראייה, במקרים קיצוניים ייתכן כי יוגש כתב אישום כנגד ההורה המשמורן בשל הפרת הסדרי הראייה.


במידה וההורה הלא משמורן מפר את הסדרי הראייה


גם כאן במסגרת התופעה הזו ניתן לעתור לבית המשפט בכמה עתירות שונות, לרבות עתירה להגדלת המזונות שכן הפרת הסדרי הראייה נחשבת לשינוי נסיבות מהותי המצדיק את הגדלת המזונות, תביעה לאכיפת הסדרי הראייה ו/או לפי פקודת בזיון בית המשפט, במסגרתם בתי המשפט נוהגים להטיל על ההורה הלא משמורן קנסות בכל פעם שיפר את הסדרי הראייה.


עתירה נוספת שנהוגה במקרים הללו היא תביעה לחייב את ההורה הלא משמורן בדמי טיפול, וזאת בעקבות העובדה כי ההורה המשמורן נאלץ לטפל בילד עקב הפרת הסדרי הראייה של ההורה הלא משמורן, מה שגורם להורה המשמורן לנזקים כספיים עקב כך, לרבות עלות שעות עבודה, עלות בייבי-סיטר, אבדן שעות עבודה עקב הצורך לשמור על הילד וכדומה.


במקרים חריגים בהם ההורה הלא משמורן מפר את הסדרי הראייה באופן קבוע ומזניח את ילדיו באופן חמור, בתי המשפט הכירו בתביעה נזיקית כנגדו וזאת בעקבות הנזקים החמורים שהוא גורם לילדים בגין הפרתם של הסדרי הראייה.


כל המוצג במאמר זה הינו מידע כללי בלבד ואין בו כדי להוות יעוץ ו/או חוות דעת משפטית כלשהי.


.

 

דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
פניה ללא התחייבות אל חן חג`ג` עורך דין
עוד בנושא משפחה וירושה
חדשות ופסקי דין בנושא משפחה וירושה
האישה הראשונה ניהלה עם המנוח משק בית משותף במשך ארבעה עשורים, ואילו האישה השנייה ירשה את עיזבונו כאלמנתו לאחר שלוש שנות נישואין. בית המשפט קבע ששתי הנשים יחלקו ביניהן את הזכויות הפנסיוניות שהותיר אחריו
מאת: LawGuide | 31/08/2017
תשובות של עורכי הדין בפורום
(פרסום ממומן)


בנימיני-דבש משרד עו"דבנימיני-דבש משרד עו"דאזור המרכז053-6130832משרד ותיק העוסק בתחום המשפחה, מקרקעין ופשיטות רגל.
עו"ד שמעון צורעו"ד שמעון צוראזור הצפון053-7105257עוסק בתחום הפלילי, תעבורה, משפחה מזה 17 שנים
עו"ד שי הראלעו"ד שי הראלאזור השפלה והסביבה 053-9370222עוסק במקרקעין, תמ"א 38, צוואת ירושות ואזרחות רומנית.
מעודה יוסף - עו"ד ומגשרמעודה יוסף - עו"ד ומגשראזור השרון והסביבה053-9428951דיני נזיקין, דיני משפחה, עבודה ומקרקעין
עו"ד יעל בועזעו"ד יעל בועזאזור המרכז053-9386035המשרד עוסק בתמ"א 38, עסקאות מכר, חוזים והסכמים, ירושות וצוואות.
עו"ד סעאתי עדנה - משרד עו"ד ונוטריוןעו"ד סעאתי עדנה - משרד עו"ד ונוטריוןאזור המרכז 053-9428386דיני עבודה - עובדים ומעסיקים, ביטוח לאומי וכנוטריון צוואות והסכמים
אליס שמאי עורכת דיןאליס שמאי עורכת דיןאזור השרון והסביבה053-7931319לשון הרע, הטרדה מינית, דיני עבודה וחוזים. יחס אישי לכל אורך הטיפול.
תמר בן אלי, משרד עו"ד תמר בן אלי, משרד עו"ד אזור המרכז053-6130153עו"ד בן אלי עוסקת מזה שנים בתחום דיני המשפחה, מקרקעין ופשיטות רגל
אייל אשכנזי משרד עורכי דין ונוטריוןאייל אשכנזי משרד עורכי דין ונוטריוןאזור המרכז053-9428996עוסק מזה 17 שנים בתחום המקרקעין, משפחה, הוצל"פ וליווי חברות
אחיאל הלוי משרד עו"ד, מגשר, בורר ונוטריוןאחיאל הלוי משרד עו"ד, מגשר, בורר ונוטריוןאזור השרון והסביבה053-7101189מחיקת חובות, צוואה, ירושה, מקרקעין, דיני מושבים, הוצאה לפועל
עו"ד גילה פרין עו"ד גילה פרין אזור השרון והסביבה053-9377933נסיון עשיר במקרקעין-נדל"ן במושבים ובמגזר העירוני, צוואות וירושות, עיזבונות והסכמים
עו"ד טלי כהן דנינועו"ד טלי כהן דנינואזור המרכז053-9370259ייצוג לגירושין של נשים נפגעות אלימות במשפחה בביה"ד הרבני ובה"מ למשפחה.