שלח הודעה ללא התחייבות
בלוג משפטי בלוג משפט פלילי התייצבות לדיון בבית המשפט

התייצבות לדיון בבית המשפט

 
מאת: דנה שביט & אילנה קנטור, משרד עורכי דין    | פורסם ב: 31/03/2009 | צפיות: 13063
4.0 מתוך 5.0
(מספר מדרגים 1)

רוצה שנחזור אליך?
אל דנה שביט & אילנה קנטור, משרד עורכי דין

התייצבות לדיון בבית המשפט מאת: דנה שביט & אילנה קנטור , משרד עורכי דין לכתב האישום שנשלח לבית הנאשם מצורפת הזמנה לדיון בבית המשפט. האם חובה על הנאשם להתייצב לדיון זה


קראו עוד בתחום

לכתב האישום שנשלח לבית הנאשם מצורפת הזמנה לדיון בבית המשפט.

האם חובה על הנאשם להתייצב לדיון זה ולדיונים הבאים בבית המשפט, אם יקבעו דיונים כאלו?

אכן, באופן כללי חובה על נאשם להתייצב לדיונים שנקבעים בבית המשפט במסגרת תיק פלילי ועליו להיות נוכח בכל שלב של ניהול הדיונים בעניינו.

לכלל זה ישנם מספר חריגים שיפורטו להלן:

א. בשלב ההקראה (בו על הנאשם להשיב לאישומים כנגדו) – כלומר, תחילת המשפט – יכול הנאשם שלא להתייצב לדיונים:


a. אם כתב האישום מייחס לנאשם עבירה מסוג חטא (שהעונש המרבי בגינה הינו 3 חודשים) או עבירה מסוג עוון (שהעונש המרבי בגינה הינו 3 שנים), והנאשם הודה בכתב בעבירות הללו במלואן- ושלח את הודאתו זו לבית המשפט.


b. אם הנאשם הינו מיוצג על ידי סנגור וביקש שמשפטו יתנהל שלא בפניו ובית משפט סבור שלא כתוצאה מכך. אך בית המשפט רשאי לצוות על התייצבותו לדיון.

גם אם הודה הנאשם בכתב כאמור באישומים נגדו וביקש לנהל את הדיון שלא בנוכחותו, אסור לבית המשפט להטיל עליו עונש מאסר (אם מאסר בפועל ואם מאסר על תנאי), וזאת מבלי לתת לנאשם תחילה הזדמנות להשמיע את טענותיו לעניין העונש. יחד עם זאת, יכול בית המשפט לגזור את דינו של הנאשם בהטלת קנס בלבד, גם אם לא נכח הנ"ל בדיון.

ב. בהמשך המשפט (אם בשלב שמיעת הראיות או בשלב הטיעונים לעונש וגזירת דינו של הנאשם) – חובה על הנאשם להתייצב לדיונים, אך בית המשפט רשאי לנהל הדיונים הנ"ל גם אם לא התייצב במקרים הבאים:


a. אם קיבל הנאשם הזמנה להתייצב למועד הדיון ולא התייצב, ובתנאי שהוזהר כי בית המשפט יוכל לדונו שלא בפניו (אם במסגרת אחד הדיונים הקודמים ואם במסגרת הזמנה בכתב שנשלחה אליו ובה צוין האמור).


החריג האמור יחול על עבירות מסוג חטא ועוון. באשר לעבירת פשע (שהעונש המרבי בגינה הינו מעל 3 שנים – כלומר, החמורות שבעבירות), יחול החריג הנ"ל רק בדיון בעבירה כאמור המתנהל בבית משפט השלום וכאשר הנאשם מיוצג על ידי סנגור.


באילו עבירות מדובר?


בעבירות שהעונש בגינן הינו בין 3 ל- 7 שנים (עבירות שבסמכותו של בית משפט שלום).

במסגרת האמורה לעיל, אם לא התייצב הנאשם לדיון יוכל בית המשפט לשמוע עדים כנגדו גם שלא בנוכחותו ואפילו להכריע את דינו, אך בנסיבות מסוימות יוכל הנאשם לבקש מבית המשפט לשמוע מחדש העדים שנשמעו או לבטל את הדיון שהתקיים.

אם הרשיע בית המשפט את הנאשם שלא בפניו, רשאי בית המשפט גם לגזור את דינו שלא בפניו, כל עוד לא הטיל עליו עונש מאסר .- הדבר נכון לגבי עבירות מסוג חטא ועוון בלבד. מקום בו בית המשפט השתכנע כי הנאשם לא יכול היה להתייצב לדיון מסיבה מוצדקת או כי יגרם לו עיוות דין אם יתנהל הדיון שלא בפניו – לא ידון בית המשפט את הנאשם ולא יגזור את דינו שלא בפניו.


בעבירות מסוג פשע ייגזר דינו של הנאשם רק בפניו ולאחר שניתנה לו הזדמנות להשמיע את טענותיו לעניין העונש.

b. חריג להתייצבות מטעמי בריאות – בית המשפט יכול לקיים דיון שלא בפני הנאשם אם ביקש זאת סנגורו ובית משפט סבור כי ניהול הדיון בפני הנאשם יכול להזיק לבריאות גופו או נפשו.

לסיום נציין כי נושא ההתייצבות לדיונים , בין אם בתחילת המשפט ובין אם בשלבים האחרים אין להקל בו ראש, שכן יש לכך השלכות מסוימות, לרבות הטלת קנסות גבוהים ע"י בית המשפט.

הסיבות להטלת קנס ע"י בית המשפט הנכבד הינן חוסר כבוד כלפי בית המשפט ובזבוז זמנו היקר, היערכות בית המשפט והמדינה לדיון לשווא וסיבה לא פחות חשובה הינה העובדה שבשל הדיון אליו לא התייצב הנאשם נמנע דיון בתיק אחר .

הדיון המשפטי הפלילי מצריך היערכות מיוחדת ורצינית של הנאשם ולשם כך עליו להיוועץ באיש מקצוע אמין, המתמחה בתחום .

התייחסות מקלת ראש של אדם שהוגש נגדו כתב אישום, תגרור להשלכות חמורות על חייו בהמשך .


טור משפטי זה אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי


עודכן ב: 31/03/2009
דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
פניה ללא התחייבות אל דנה שביט & אילנה קנטור, משרד עורכי דין
עוד בנושא משפט פלילי
חדשות ופסקי דין בנושא משפט פלילי
שני נערים מהמגזר החרדי, אשר הועמדו לדין בגין זריקת אבנים על כלי רכב בשבת, פנו אל בית משפט העליון וביקשו להימנע מהרשעתם ולהפחית בעונשם
מאת: LawGuide | 04/01/2018
תשובות של עורכי הדין בפורום
(פרסום ממומן)


יהושוע (שוקי) בלנגה - משרד עו"דיהושוע (שוקי) בלנגה - משרד עו"דאזור הצפון053-9428843עוסק בתחום הנזיקין לגווניו, בעבירות כלכליות ובצווארון לבן
עו"ד רועי ברומר עו"ד רועי ברומר אזור המרכז 053-7933126משרדנו עוסק בתחומי דיני משפחה על כל אופניו בדגש על זכויות הילד ומזונות
עו"ד אלעד שאולעו"ד אלעד שאולאזור המרכז053-9386765תובע פלילי בעברו, בעל משרד עו"ד פליליים המייצג לקוחות נורמטיביים
משרד עו"ד גיורא זילברשטייןמשרד עו"ד גיורא זילברשטייןאזור השפלה והסביבה053-9428560עוסק במשפט הפלילי על כל רבדיו
סיניה חריזי-מוזס, משרד עו"דסיניה חריזי-מוזס, משרד עו"דאזור המרכז053-7101869ניסיון רב, מקצועיות ללא פשרות, מובילה לתוצאות מנצחות והצלחות מוכחות
עו"ד רוני יאירעו"ד רוני יאיראזור המרכז053-9428370ר"צ חקירות לשעבר במשטרת, משרדו פועל בתחום הפלילי וצווארון לבן.
עו"ד חיים אליהעו"ד חיים אליהאזור המרכז053-7101868הצלחות מוכחות בדיני תעבורה, משפט פלילי ותכנון ובניה
עו"ד שמעון צורעו"ד שמעון צוראזור הצפון053-7105257עוסק בתחום הפלילי, תעבורה, משפחה מזה 17 שנים
מוטי אדטו מוטי אדטו ירושלים והסביבה 053-9377926עו"ד פלילי באזור מרכז וירושלים בעל 18 שנות ניסיון בייצוג נורמטיביים במשפט פלילי
עו"ד פלילי – גיל באיער עו"ד פלילי – גיל באיער אזור המרכז053-9428974תובע משטרתי לשעבר, ייעוץ ראשוני חינם 24 שעות
עו"ד חגית רייזמן-אבודרהםעו"ד חגית רייזמן-אבודרהםירושלים והסביבה053-9428412משפט פלילי, דין משמעתי, עבריינות נוער, דיני תעבורה, חנינות.