שלח הודעה ללא התחייבות
בלוג משפטי בלוג הוצאה לפועל וחובות שטר משכנתא - ויתור על דיור חלוף

שטר משכנתא - ויתור על דיור חלוף

 
מאת: גלית סלע - משרד עורכי דין    | פורסם ב: 24/03/2009 | צפיות: 5072
רוצה שנחזור אליך?
אל גלית סלע - משרד עורכי דין

משכנת לטובת בנק מסוים את זכויותך בדירה. בהסכם המשכנתא נרשם כי במקרה של מכירת הדירה כתוצאה ממימוש המשכנתא לא תוכל להיחשב כדייר מוגן בדירה וכן לא תהיה זכאי לקבל דיור חלופי. מה תוקפו של תנאי זה ?


קראו עוד בתחום
בכל שטר משכנתא ניתן למצוא סעיף בנוסח כזה או אחר אשר במסגרתו מוותר החותם על דיור חלוף (כלומר – יפונה מהדירה מבלי שהבנק ידאג לו לדירה חלופית).

לכאורה ברגע שאדם חותם על סעיף כזה – הרי שהוא אינו יכול לבוא בדרישה אל הבנק לקבל דירה חלופית, במקרה של פינוי. ואולם, הפסיקה קבעה כי הבנק מחויב להסביר לכל מי שחותם על שטר משכנתא / משכון אודות משמעות הויתור על דיור חלוף. לא מספיק שקיימת הוראה כזו בשוטר המשכנתא ושחתמת עליה - אלא מחובתו של הבנק להוסיף ולהבהיר לחותם כי הוא זכאי על פי הדין להגנה של דיור חלופי וכי בפועל בחתימתו הרי שהוא מוותר על זכויות אלו. כלומר להסביר היטב את משמעות החתימה.

אמנם חזקה כי אדם החותם על מסמך – מאשר בכך כי קרא והבין את תוכנו, אולם חזקה זו כלל אינה נכונה מקום בו מדובר בחתימה על ויתור כה מהותי – היינו הויתור על דיור חלופי.

בית משפט, בבואו לדון האם הוסבר לחותם מה משמעות הויתור אם לאו – יבדוק מה אכן נאמר לו ומה לא על ידי פקידי הבנק בעניין הגנת הדיור החלוף והאם הדבר הובן על ידו כראוי, במועד החתימה.
אם למשל הסתפק הבנק באזכור טכני של סעיפי החוק הרלוונטיים (חוק הגנת הדייר וחוק ההוצאה לפועל) בתוך בליל סעיפי החוזה – הרי שאין בכך כדי לצאת ידי חובתו כי הסביר ופירט את הזכות העומדת לטובת החותם.

דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
פניה ללא התחייבות אל גלית סלע - משרד עורכי דין
עוד בנושא הוצאה לפועל וחובות
חדשות ופסקי דין בנושא הוצאה לפועל וחובות
בעל הרכב שגילה בשעת לילה כי רכבו מעוקל אף ששילם את חובו לרשויות מע"מ באותו בוקר, נפל במדרגות ונפצע כשרץ בבהילות להציג את אישור התשלום בפני המעקלים. הוא יקבל פיצוי מהמדינה על עוגמת הנפש שנגרמה לו
מאת: LawGuide | 29/11/2015
תשובות של עורכי הדין בפורום
(פרסום ממומן)


בנימיני-דבש משרד עו"דבנימיני-דבש משרד עו"דאזור המרכז053-6130832משרד ותיק העוסק בתחום המשפחה, מקרקעין ופשיטות רגל.
פרי מרקו - עורך דיןפרי מרקו - עורך דיןאזור המרכז053-9429019פשיטת רגל, מחיקת חובות הוצאה לפועל ובנקים
עו"ד ינון ברקאיעו"ד ינון ברקאיאזור המרכז053-9386751ניסיון עשיר במקרקעין, תמ"א 38, משפט אזרחי, הוצל"פ ולשון הרע
משרד עו"ד שלמה כ"ץ משרד עו"ד שלמה כ"ץ אזור המרכז053-937789022 שנות ניסיון בתחום המעמד האישי, דיני משפחה ופשיטת רגל.
עורכת דין, מגשרת ונוטריונית - סמדר קשת בר-אוןעורכת דין, מגשרת ונוטריונית - סמדר קשת בר-אוןאזור השרון והסביבה053-9428592עו"ד מגשרת ונוטריונית עם ותק רב בדיני משפחה, אזרחי, משקים חקלאיים ופשט"ר
עו"ד רועי ברומר עו"ד רועי ברומר אזור המרכז 053-7933126משרדנו עוסק בתחומי דיני משפחה על כל אופניו בדגש על זכויות הילד ומזונות
עו״ד קליה טאוזר ליפקיןעו״ד קליה טאוזר ליפקיןאזור המרכז053-7101875דיני עבודה, חדלות פרעון, פשיטות רגל והסדרי חוב
אחיאל הלוי משרד עו"ד, מגשר, בורר ונוטריוןאחיאל הלוי משרד עו"ד, מגשר, בורר ונוטריוןאזור השרון והסביבה053-7101189מחיקת חובות, צוואה, ירושה, מקרקעין, דיני מושבים, הוצאה לפועל