שלח הודעה ללא התחייבות
בלוג משפטי בלוג הוצאה לפועל וחובות הליכי פשיטת רגל וההפטר מהחובות

הליכי פשיטת רגל וההפטר מהחובות

 
מאת: גלית סלע - משרד עורכי דין    | פורסם ב: 24/03/2009 | צפיות: 4526
רוצה שנחזור אליך?
אל גלית סלע - משרד עורכי דין

הפיתרון האידיאלי לכל מי שנקלע לחובות כספיים


קראו עוד בתחום
הליכי פשיטת הרגל מיועדים למעשה לאפשר לאדם שאינו מסוגל לשלם את חובותיו לפתוח דף חדש בחייו על ידי קבלת הפטר מהחובות.

חייב עלול למצוא עצמו נרדף על ידי נושיו במסגרת ההוצאה לפועל והוא עלול גם להיקלע שלא בטובתו למצבים המקשים עליו לתפקד. לכן, לא פעם יעדיף חייב לנקוט בהליכי פשיטת רגל על פני ההליכים האחרים המופעלים כנגדו לשם גביית חובו (לרוב הליכי הוצאה לפועל).

מטרת הליכי פשיטת הרגל עולה בקנה אחד עם האינטרס החברתי והיא לאפשר לאותו אדם בנסיבות מתאימות לחזור לפעילות כלכלית נורמלית תוך שמיטת חובותיו.

מותר לחייב לבקש להכריזו כפושט רגל מתוך הכרה באינטרס הלגיטימי שלו לפתוח דף חדש בחייו. יחד עם זאת, את הליכי פשיטת הרגל יש לנהל ולקיים בתום לב (אובייקטיבי וסובייקטיבי) ובלעדי אותו "תום לב" מצד החייב - לא יינתן לו ההפטר המיוחל בסוף ההליך. כך למשל : חייב שהסתבך בחובות כתוצאה מעסקים אסורים לפי החוק (הימורים, למשל) לא יינתן לו לחסות בצילה של פשיטת הרגל, שכן התנהגותו נוגדת את תקנת הציבור והינה בגדר הפרת החוק.

במקרה מסוים נדחתה בקשת חייב למתן צו כינוס נכסים בפשיטת רגל, וזאת לאחר שנמצא דופי בהתנהגותו של החייב לאחר שפעל בחוסר תום לב בעת הליך פשיטת רגל קודם שהתנהל בענייננו. הוא יצר חובות באותה תקופה וגם הורשע בעבירות מרמה וזיוף שנעשו במהלכה. בית המשפט קבע כי העובדה שיצר חובות בשעת היותו פושט רגל בעבר - מחייבת את דחיית הבקשה.

"הפטר בהליכי פשיטת רגל" משמעו, בין היתר, מחיקת כל התביעות שעילתן התגבשה עד ליום מתן צו הכינוס בהליכי פשיטת הרגל וכן מחיקת כל החובות בהוצאה לפועל, העיקולים וכיו"ב (למעט - חוב מזונות וחוב בגין קנס למדינה).

אותו הפטר ("פטור מהחובות") אשר ניתן לחייבים לפי פקודת פשיטת הרגל בא לומר למעשה כי קניינו של הנושה (היינו - זכותו לגבות את חובו) איננו חזות הכול וכנגד זכות זו קיימת גם זכותו של החייב - שניתן לראות בה חלק מכבודו וחירותו על פי חוק יסוד :כבוד האדם וחירותו - לחירות אישית וכלכלית, כלומר לשוב ולקיים את עצמו בדרך מכובדת.
דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
פניה ללא התחייבות אל גלית סלע - משרד עורכי דין
עוד בנושא הוצאה לפועל וחובות
חדשות ופסקי דין בנושא הוצאה לפועל וחובות
בעל הרכב שגילה בשעת לילה כי רכבו מעוקל אף ששילם את חובו לרשויות מע"מ באותו בוקר, נפל במדרגות ונפצע כשרץ בבהילות להציג את אישור התשלום בפני המעקלים. הוא יקבל פיצוי מהמדינה על עוגמת הנפש שנגרמה לו
מאת: LawGuide | 29/11/2015
תשובות של עורכי הדין בפורום
(פרסום ממומן)


עו"ד ינון ברקאיעו"ד ינון ברקאיאזור המרכז053-9386751ניסיון עשיר במקרקעין, תמ"א 38, משפט אזרחי, הוצל"פ ולשון הרע
בנימיני-דבש משרד עו"דבנימיני-דבש משרד עו"דאזור המרכז053-6130832משרד ותיק העוסק בתחום המשפחה, מקרקעין ופשיטות רגל.
עו"ד רועי ברומר עו"ד רועי ברומר אזור המרכז 053-7933126משרדנו עוסק בתחומי דיני משפחה על כל אופניו בדגש על זכויות הילד ומזונות
אחיאל הלוי משרד עו"ד, מגשר, בורר ונוטריוןאחיאל הלוי משרד עו"ד, מגשר, בורר ונוטריוןאזור השרון והסביבה053-7101189מחיקת חובות, צוואה, ירושה, מקרקעין, דיני מושבים, הוצאה לפועל
עו״ד קליה טאוזר ליפקיןעו״ד קליה טאוזר ליפקיןאזור המרכז053-7101875דיני עבודה, חדלות פרעון, פשיטות רגל והסדרי חוב
פרי מרקו - עורך דיןפרי מרקו - עורך דיןאזור המרכז053-9429019פשיטת רגל, מחיקת חובות הוצאה לפועל ובנקים
עורכת דין, מגשרת ונוטריונית - סמדר קשת בר-אוןעורכת דין, מגשרת ונוטריונית - סמדר קשת בר-אוןאזור השרון והסביבה053-9428592עו"ד מגשרת ונוטריונית עם ותק רב בדיני משפחה, אזרחי, משקים חקלאיים ופשט"ר
משרד עו"ד שלמה כ"ץ משרד עו"ד שלמה כ"ץ אזור המרכז053-937789022 שנות ניסיון בתחום המעמד האישי, דיני משפחה ופשיטת רגל.